ZHP Hufiec Poznań Jeżyce

Obóz 2020


Czuwaj!

Niestety, z przykrością jesteśmy zmuszeni poinformować, że letni obóz zaplanowany w terminie 4-25 lipca 2020 w Łowyniu nie dojdzie do skutku w tej formie. Sytuacja jest taka, że chociaż nieoficjalnie mówi się, że jest “zielone światło” ze strony władz państwowych dla organizacji letniego wypoczynku dzieci i młodzieży, to jednocześnie nie ma w tej chwili żadnych szczegółowych przepisów dotyczących wymogów sanitarno-epidemiologicznych, jakie taki wypoczynek musiałby spełniać. Co więcej, takich przepisów nie będzie jeszcze prawdopodobnie przynajmniej do końca maja, co niestety, jak poinformowała nas Komenda Bazy w Łowyniu, czyni organizację obozu w lipcowym terminie nierealną, zwłaszcza, że nie ma gwarancji, że wprowadzone wymogi sanitarne w ogóle będą możliwe do spełnienia w realiach obozu harcerskiego (przykładowo, jeśli okazałoby się na przykład, że w jednym namiocie może spać nie więcej niż 2-3 osoby, na bazie może zabraknąć zarówno namiotów, jak i miejsc do ich rozbijania). Jako drużyna i jako organizacja dołożymy jednak wszelkich starań, by harcerskie lato mogło odbyć się w takiej formie, w jakiej tylko będzie to możliwe. Na ten moment rozpatrujemy dwa scenariusze:
  1. Obóz w Łowyniu w na razie bliżej nieokreślonym terminie sierpniowym – gdy tylko znane będą przepisy dotyczące letniego wypoczynku w realiach epidemii, Komenda Bazy w Łowyniu oceni, czy da się je spełnić, i jeśli będzie taka możliwość, zorganizuje obóz w sierpniu. Nie będzie on raczej dłuższy niż 10-14 dni. Decyzja w tej sprawie zostanie podjęta najpewniej na początku czerwca, nie zależy jednak niestety od nas, a od tego, kiedy pojawią się rządowe regulacje w sprawie wypoczynku.
  2. Nieobozowa Akcja Letnia – czyli w zależności od tego, co będzie uznane prawnie za bezpieczne, cykl zbiórek, forma półkolonii, biwaki albo wszystko po trochu. W przypadku tego wariantu, termin będzie raczej bardziej lipcowy. Szczegóły niestety ponownie zależą od wymagań sanitarno-epidemiologicznych, których na tę chwilę nie ma. Koszty takiego przedsięwzięcia byłyby oczywiście dużo niższe – jedynie takie, jakie byłyby wymagane do pokrycia wydatków programowych i organizacyjnych.
O wszelkich ustaleniach będziemy informować najszybciej, jak to możliwe. Przepraszamy za zamieszenie i ewentualne niedogodności. Zachęcamy, by mimo niesprzyjających okoliczności zachowywać pogodę ducha i z optymizmem patrzeć w przyszłość.

Kadra 88 PDHS Dragon